Adhuroj Matematiken

Forumi i vetëm shqiptar për matematikën
Ora eshte Shtu Kor 26, 2014 7:04 am

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 7 postime ] 
Autori Mesazh
PostimPostuar: Shtu Shku 25, 2012 11:34 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Mër Gus 31, 2011 12:52 am
Postime: 191
Garat nga Klasa X ne komunen e Ferizajit

Te thjeshtohet shprehja :

Gjatesia e nje Ure eshte dhe perbehet prej pese pjeseve. Kater nga pjeset jane te barabarta, ndersa pjesa e peste eshte me e gjate nga pjeset e tjera. Te caktohet gjatesia e seciles pjese te ures?

Te vertetohet se numri treshifror, shifra e mesme te cilit eshte e barabart me shumen e shifrave te skajshme, plotepjestohet me ?

Shuma e tre numrave te njepasnjeshem eshte 69. Cilet jane ata numra?

Ne qofte se dhe . Ateher sa eshte

Te zgjidhet barazimi :

Me ane te induksionit matematik te vertetohet shprehja :Nese , te njesohet dhe

Pa e zgjedhur ekuacionin , njehsoni :

a) dhe b)

Perimetri i nje siperfaqeje ne forme te drejtekendeshit edhe . Nese gjatesia eshte dy here me e gjate se dyfishi i gjeresise, te caktohen dimensionet e siperfaqes?

Te vertetohet se vlene :

_________________
Ardit Ramadani


Lart
 Profili  
 
PostimPostuar: Die Shku 26, 2012 4:28 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Mar Dhj 13, 2011 5:58 pm
Postime: 73
6)
4)
Numrat e kerkuar :22,23,24


Lart
 Profili  
 
PostimPostuar: Mar Apr 10, 2012 8:27 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Shtu Mar 10, 2012 6:19 pm
Postime: 43
Vendndodhja: Prizren
8).
_________________
"Nese deshiron qe mendja jote te gjej qetesi , studio Matematiken"
H.Temollar


Last edited by hyda on Mar Apr 10, 2012 8:59 pm, edited 1 time in total.

Lart
 Profili  
 
PostimPostuar: Mar Apr 10, 2012 8:40 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Shtu Mar 10, 2012 6:19 pm
Postime: 43
Vendndodhja: Prizren
9). Nisemi nga formulat e Vietes
dhe
nga det. kemi
dhe

_________________
"Nese deshiron qe mendja jote te gjej qetesi , studio Matematiken"
H.Temollar


Lart
 Profili  
 
PostimPostuar: Mar Apr 10, 2012 8:52 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Shtu Mar 10, 2012 6:19 pm
Postime: 43
Vendndodhja: Prizren
2).kater pjeset e barabarta te ures do ti shenojm me 4x, kurse pjsen e peste do ta shenojme me y
ateher
ku
ateher
kater pjeset e barabarta te ures kan gjatesi nga 50m kurse pjesa e peste ka gjatesi 65m

_________________
"Nese deshiron qe mendja jote te gjej qetesi , studio Matematiken"
H.Temollar


Lart
 Profili  
 
PostimPostuar: Die Apr 15, 2012 9:03 am 
Jashte linje

Anëtarësuar: Enj Sht 15, 2011 7:53 pm
Postime: 306
Vendndodhja: Kline
4)Numrin e pare e shenojme ,te dytin kurse te tretin atehere kemi e prej ketu kemi se nukrat e kerkuar jane .
10)
Gjeresia kurse gjatesia prej nga kemi pra kurse pra .
7)Pa induksion
.


Lart
 Profili  
 
PostimPostuar: Die Apr 15, 2012 9:10 am 
Jashte linje

Anëtarësuar: Enj Sht 15, 2011 7:53 pm
Postime: 306
Vendndodhja: Kline
3)Shenojme me
shifra e njesheve
shifra e dhjetesheve
shifra e qindsheve
atehere vlen
Numrin treshifror e shkruajme ne formen
pra numri i dhene plotepjestohet me .
5.Me induksion tregohet se per te gjithe numrat eplote x vlen prej nga kemi .


Lart
 Profili  
 
Shfaq postimet nga me para:  Rreshto sipas  
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 7 postime ] 

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]


Kush është në linjë

Anëtarë që po shfletojnë këtë forum: Asnjë përdorues i regjistruar dhe 1 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja në këtë forum
Nuk mund të përgjigjeni në temat e këtij forumi
Nuk mund të ndryshoni postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të fshini postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të bashkëngjitni skedarë

Kërkoni për:
Shkoni tek:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group