Adhuroj Matematiken

Forumi i vetëm shqiptar për matematikën
Ora eshte Shtu Gus 02, 2014 12:27 am

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 1 postim ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: 28 janari neper vite ne matematike
PostimPostuar: Shtu Jan 28, 2012 2:34 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Mar Gus 30, 2011 3:50 pm
Postime: 909
Vendndodhja: Kosove
‎28 Janare :
Matematikan qe kane lindur ne kete dite:
1540 : van Ceulen
1611 : Johannes Hevelius
1622 : Auzout
1701 : La Condamine
1855 : Rohn
1888 : Mordell
1892 : Bonferroni
1911 : Schatten
1922 : Kalicki
1924 : Klingenberg

Matematikan qe kane vdekur ne kete dite.
1687 : Johannes Hevelius
1864 : Clapeyron
1889 : Barbier
1910 : Capelli
1946 : Sintsov
1954 : Esclangon
1985 : Pars
1988 : Klaus Fuchs
2009 : William Moser

(Te dhenat mund te shtohen)

P.S Propozoj qe ne cdo date cilido anetar i forumit te shenoj per daten perkatese te dhena me rendesi per matematiken.
Marr nga
http://www.facebook.com/pages/Adhuroj-Matematiken/182446145127805
Klodian Zacaj 28 janar


Lart
 Profili  
 
Shfaq postimet nga me para:  Rreshto sipas  
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 1 postim ] 

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]


Kush është në linjë

Anëtarë që po shfletojnë këtë forum: Asnjë përdorues i regjistruar dhe 1 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja në këtë forum
Nuk mund të përgjigjeni në temat e këtij forumi
Nuk mund të ndryshoni postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të fshini postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të bashkëngjitni skedarë

Kërkoni për:
Shkoni tek:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group